Kendama: Japonská hračka, která baví děti po celém světě!

Kendama

Kendama je japonská hračka, která se stala velmi populární po celém světě. Jedná se o dřevěnou hůlku s koulí a menší hrací koulí připevněnou provázkem. Tato hračka vyžaduje zručnost, koncentraci a trpělivost. Hráč musí dokázat správně manipulovat s kendamou tak, aby spojil hůlku s koulí a hrací koulí spolu v nejrůznějších kombinacích. Kendama se stala oblíbenou zejména mezi mladými lidmi, ale i starší generace si ji oblíbila jako prostředek pro relaxaci a zábavu. V tomto článku se dozvíte více o historii kendamy a jak začít hrát tuto fascinující japonskou hru.

Historie kendamy

Historie kendamy se datuje do 17. století, kdy se v Japonsku začaly populárněji hrát hry s míčky a batůžky. Postupně se přišlo na to, že je možné zlepšit tyto hry tím, že batůžek nahradí dřevěným kolíkem a přidá se k němu malý míček, který je k němu připevněn provázkem. Tak vznikla první verze kendamy.

V průběhu let se hra stala populární mezi různými vrstvami obyvatelstva a vzniklo mnoho různých stylů a triků, které lze s kendamou provádět. V roce 1975 byl dokonce založen Kendama Asociační Svaz (Kendama Association), aby se podpořilo udržování tradice a propagace této japonské hračky.

Dnes je kendama oblíbenou hrou po celém světě, a to nejen mezi dětmi, ale také mezi dospělými. Existují různé soutěže a turnaje, kde hráči ukazují své schopnosti a techniky. Navíc existují i speciální edice kendam pro sběratele s nejrůznějšími designy a materiály.

Historie kendamy tedy dokazuje, že tento jednoduchý nástroj se stal v Japonsku součástí kulturního dědictví a jeho popularita pokračuje i v dnešní době.

Popis kendamy

Kendama je japonská hračka, kterou milují lidé po celém světě. Tento jednoduchý nástroj se skládá z dřevěné koule s otvorem uprostřed, spojené s kusy dřeva různých tvarů pomocí silného provázku. Cílem hry je umístit míček na vrchol nebo do oka každého dřevěného bloku, což není úplně jednoduché. Nicméně, kromě toho, že je to skvělá zábava pro všechny věkové kategorie, kendama má také mnoho užitečných aspektů pro své hráče. Pomáhá rozvíjet koordinaci oka a ruky, trpělivost a vytrvalost. Navíc je kendama krásnou uměleckou disciplínou, která kombinuje technické dovednosti a tvůrčí talent hráče. Celkově lze říci, že kendama je krásnou japonskou tradicí s vynikajícím potenciálem pro terapii a umocňuje individuální výkon svého majitele.

Hraní s kendamou

Hraní s kendamou je zábavná a náročná výzva pro každého, kdo hledá novou aktivitu. Kendama je japonská hračka skládající se z míčku spojeného šňůrkou s dřevěným křížem s třemi šálky na koncích. Cílem hry je chytit míček do jedné ze šálků nebo na jeho hrot. To vyžaduje precizní pohyby a koordinaci rukou a očí. Hráči mohou trénovat různé triky a kombinace pohybů a soutěžit ve svých schopnostech. Hraní s kendamou poskytuje nejen zábavu, ale také rozvíjí jemnou motoriku, koncentraci a trpělivost. V Japonsku je kendama oblíbenou hrou mezi dětmi i dospělými již více než sto let a stala se populárním světovým fenoménem.

Různé typy kendam

Existuje mnoho různých typů kendam, které jsou dostupné pro hráče všech úrovní. Nejzákladnější kendama mají tři hlavní části: kenu (dřevěnou tyč), sarado (kroužek) a dama (kulatou kuličku). Nicméně, existují i různé druhy kendam, které se liší velikostí, tvarem nebo materiálem použitým na výrobu. Některé z populárních typů zahrnují ozubené kendamy, mini-kendamy nebo speciální designové kendamy s různými vzory a barvami. Každý typ má své vlastní výhody a nevýhody a je určen pro různou úroveň schopností hráče. Je tedy důležité vybrat si kendamu, která bude nejvhodnější pro vaše schopnosti a preference. Bez ohledu na to jaká kendama se vám líbí nejvíc, hra s nimi je velmi zábavná a dokáže poskytnout hodiny plné zábavy!

Techniky a triky s kendamou

Techniky a triky s kendamou jsou neustále se rozvíjející a stávají se stále populárnějšími mezi fanoušky této japonské hračky. Mezi základní techniky patří například "aerial", což je trik, při kterém hráč chytne míček na špičce "dama" (horní část hračky) a poté jej znovu odrazí zpět do vzduchu. Další oblíbenou technikou je "lighthouse", kdy hráč udržuje kendamu na špičce dama. Pokročilejší triky pak mohou zahrnovat například různé druhy rotací, nebo dokonce volný styl, během kterého hráč vytváří svůj vlastní styl hry. Bez ohledu na úroveň dovedností, techniky a triky s kendamou nabízejí skvělý způsob, jak se pobavit a zlepšit své schopnosti.

Kendama jako sport

Kendama se stává stále populárnějším sportem po celém světě. Kromě toho, že je to japonská hračka, kendama je také zábavný a zdravý způsob trávení času. Hráči využívají různých triků a technik k tomu, aby si udrželi míček na šňůře spojeném s dřevěnou tyčí. Tato hra pomáhá zlepšit koordinaci oko-ruka, reflexy a vytrvalost hráče. Mnoho organizací pořádá soutěže v kendamě, ve kterých se hráči mohou ukázat a dokázat své schopnosti před ostatními nadšenci této hry. Zaujala vás tato japonská hračka? Pak byste si určitě měli zahrát kendamu!

Výhody hraní s kendamou

Hraní s kendamou je nejenom zábavné, ale také má mnoho výhod pro rozvoj motorických a koordinačních schopností. Kendama je japonská hračka, která se skládá z koule spojené lanem s dřevěným nástrojem. Hráč musí chytit kouli na různých místech nástroje a pokusit se ji vrátit do vzduchu, aby ji opět chytil na jiném místě.

Tato jednoduchá hra nabízí mnoho výhod pro tělo i mysl. Zlepšuje oční a ruční koordinaci a pomáhá rozvíjet motoriku prstů a rukou. Kendama také podporuje soustředění a trpělivost, protože hráč musí být velmi pozorný a přesný při svých pohybech.

Hraní s kendamou není pouze pro děti - čím více se člověk učí nové triky a techniky, tím víc si uvědomuje složitost této hry a stane se pro něj výzvou. Kendama je skvělý způsob jak trávit čas aktivně, zlepšovat svoje motorické schopnosti i relaxovat hlavu od každodenních problémů.

Kendama komunita

Kendama je japonská hračka, která se těší velké oblibě nejen v Japonsku, ale i po celém světě. Hráči s ní trénují svou manuální zručnost a koordinaci pohybů rukou a očí. Kendama komunita je navíc plná pozitivní energie a přátelství. Hráči se často scházejí na setkáních, kde soutěží a sdílejí své zkušenosti. Pro mnoho lidí se kendama stala nejen hrou, ale i životním stylem a pro některé dokonce i profesionálním zdrojem příjmů. Pokud se chcete zapojit do této skvělé komunity, stačí si koupit kendamu a začít trénovat!

Závěrem lze konstatovat, že kendama jsou jedinečnou japonskou hračkou, která si získala mnoho fanoušků po celém světě. Je to nejen zábava pro děti, ale i pro dospělé. Kendama se stávají stále populárnějšími a roste také počet akcí a soutěží spojených s touto hrou. Vyzkoušejte si ji i vy a uvidíte sami, jak zábavná a návyková tato hra může být!

Publikováno: 27. 10. 2023

Kategorie: děti

Autor: Veronika Štěpánková

Tagy: kendama | japonská hračka